Over het onderzoek
Verslaving aan alcohol kan leiden tot (lichamelijke) gezondheidsklachten en ook tot problemen in het dagelijks leven. Goede behandelmethodes zijn daarom erg belangrijk. Op dit moment werken de huidige behandelmethodes niet bij iedereen. Dit kan komen doordat veel mensen met een alcoholverslaving ook last hebben van andere problematiek, zoals depressieve gevoelens of ADHD. In de behandeling moet met deze problematiek rekening gehouden worden.
Het is niet bekend hoe verslaving, depressie en ADHD invloed hebben op de werking van de hersenen. Daar willen wij met dit onderzoek achter komen. Hiervoor onderzoeken we de functie van de hersenen bij verschillende groepen met alcoholverslaving en depressie of ADHD. Met deze kennis willen we er voor zorgen dat patiënten met een alcoholverslaving een behandeling krijgen die beter past bij hun combinatie aan klachten.
Het doel van dit onderzoek is om kennis te krijgen over de werking van de hersenen van mensen met een alcoholverslaving en bijkomende depressie of ADHD. Hierbij willen wij onderzoeken of er verschillen zijn tussen mensen die naast een alcoholverslaving ook een andere diagnose hebben zoals een depressie of ADHD.
Deelnemers aan een medisch-wetenschappelijk onderzoek worden vaak proefpersonen genoemd. Zowel patiënten als mensen die gezond zijn, kunnen proefpersoon zijn. In dit onderzoek doen proefpersonen met een alcoholverslaving mee.
Welke deelnemers zoeken wij?
- Mensen met alcoholverslaving als hoofdprobleem
- 3-6 weken abstinent tijdens de deelname aan het onderzoek
- Tussen de 18-55 jaar
- Beheerst de Nederlandse taal
Behandeling
Als u mee kunt doen aan dit onderzoekt, komt u eenmalig bij het Radboudumc. Wij bepalen aan de hand van een interview in welke groep u zit:
- Mensen met een alcoholverslaving
- Mensen met een alcoholverslaving en ADHD
- Mensen met een alcoholverslaving en depressie
Hierna zullen we andere metingen doen, zoals vragenlijsten, computertaakjes, een MRI scan (dat is een soort foto van de hersenen) en een haarsample afnemen (optioneel). Dit duurt ongeveer 3-4 uur. Daarna installeren we samen een app op uw telefoon waarbij u de volgende 10 dagen minivragenlijsten kunt invullen.
Vragen en aanmelden
Wij houden nauw contact met behandelinstellingen in en rondom Nijmegen om dit onderzoek te promoten. Als uw behandelaar dit onderzoek nog niet kent, kunt u contact opnemen met ons: cados.psy@radboudumc.nl.
Belangrijke data
Werving sluit:
- Beoogde einddatum: september 2027.
Namen van onderzoekers
- Arnt Schellekens, hoofdonderzoeker en hoogleraar, Radboudumc
- Debbie Tesselaar, coördinerend onderzoeker, Radboudumc
Informatie voor verwijzers
Welke deelnemers zoeken wij:
- Mensen met alcoholverslaving als hoofdprobleem
- 3-6 weken abstinent tijdens de deelname aan het onderzoek
- Tussen de 18-55 jaar
- Beheerst de Nederlandse taal
Wanneer kan een persoon NIET meedoen aan het onderzoek:
- Zwanger of borstvoeding gevend
- Cognitieve beperking (wordt getoetst met de MoCA)
- Andere neurologische, hormonale en/of acute psychiatrische aandoening
- Metalen in/op het lichaam die niet verwijderd kunnen worden
- Nu/in de afgelopen 6 maanden: kanker, stralingsbehandeling of deelname aan ander onderzoek met stralingen
- Verminderde intelligentie
- Serotonerge/dopaminerge medicatie die niet tijdelijk onderbroken kan worden*
* Wij hebben een medicatielijst en denken graag met jullie mee. Afbouwen is niet nodig.
Extra onderzoeksgegevens
NL86232.091.24