Nieuws Eerste onderzoek naar verbetering van opvang

15 mei 2009

Mishandelde vrouwen en daklozen

Instellingen voor vrouwenopvang en voor daklozenopvang willen hun aanbod professioneler en effectiever maken. De Academische Werkplaats Opvang x Oggz, waarin deze instellingen samenwerken met het UMC St Radboud, heeft daartoe van ZonMw een subsidie van ruim 800.000 euro ontvangen.

Zowel de opvang van vrouwen die het slachtoffer zijn van partnergeweld, als de opvang van daklozen gebeuren in Nederland niet volgens een wetenschappelijk onderbouwde methodiek. Elke opvanginstelling heeft een eigen werkwijze en eigen procedures voor de cliënten. Een groot aantal opvanginstellingen heeft nu de krachten gebundeld om na te gaan of de opvang professioneler en efficiënter kan. Daarvoor wordt de methodiek van de Critical Time Intervention ingezet. ZonMw heeft voor dit project aan het UMC St Radboud een subsidie van ruim 800.000 euro toegekend. Het project wordt uitgevoerd door het Onderzoekscentrum maatschappelijke zorg, onder leiding van prof.dr. Judith Wolf.

Critical Time Intervention is een in het buitenland ontwikkelde methodiek die gebruik maakt van de gevoeligheid van mensen voor verandering tijdens kritische overgangsperioden in hun leven, zoals bij hun aanmelding bij een opvanginstelling of bij de overgang van de opvang naar zelfstandig wonen. Het achterliggende idee is, dat er in de kwaliteit van de opvang veel winst te behalen is als cliënten in deze belangrijke ogenblikken intensief, gestructureerd en kortdurend worden begeleid en er veel aandacht is voor versterking van het sociale en professionele netwerk.

Het onderzoek wordt uitgevoerd in twaalf vrouwenopvangcentra en tien daklozenopvangcentra, verspreid over het hele land. De Critical Time Intervention wordt toegevoegd aan een basismethodiek, waarin werkers worden getraind. Onderzocht wordt wat de toegevoegde waarde is van Critical Time Intervention ten opzichte van uitsluitend de basismethodiek. Het is de eerste keer dat er in deze sectoren in Nederland een wetenschappelijk en systematisch onderzoek gedaan wordt met als doel de kwaliteit van de opvang te verbeteren en te borgen. Het onderzoek gaat medio 2009 van start en zal vier jaar duren.

Meer nieuws

  • Medewerkers
  • Intranet