Nieuws Veertig jaar psychiatrie in UMC St Radboud

17 november 2011

Op 2 december aanstaande viert de afdeling Psychiatrie van het UMC St Radboud het veertigjarig jubileum met een symposium in Concertgebouw de Vereeniging in Nijmegen. Op het symposium zijn alle alumni, (oud-)medewerkers, en (oud-)samenwerkingspartners na inschrijving van harte welkom.

Rond 1970 kreeg het Radboudziekenhuis er meerdere nieuwe afdelingen bij. Eén daarvan was, in 1971, de afdeling Psychiatrie met als hoofd de eerste Nijmeegse hoogleraar psychiatrie, prof.dr. S.J. Nijdam. Deze nam in 1984 afscheid en is in 1997 overleden.

Geschiedenis

Op het symposium ter ere van het veertigjarig jubileum gaat het huidige hoofd, prof.dr. Paul Hodiamont, in op de geschiedenis van de (afdeling) Psychiatrie. Portretten van zijn voorgangers worden onthuld door prof.dr. Melvin Samsom, voorzitter van de Raad van Bestuur van het UMC St Radboud.

Huisvesting

Prof.dr. Nico Nelissen, emeritus hoogleraar sociologie, heeft een studie uitgevoerd naar de wijze waarop ‘dollen en dwazen’ in de loop der tijd onderdak hebben gekregen. Op het symposium houdt hij een voordracht over de huisvesting van deze patiënten door de eeuwen heen: van dolhuys naar droomhuis. Hij betoogt, dat men steeds op zoek is geweest naar de ideale huisvesting voor de psychiatrische patiënt, maar omdat dé psychiatrische patiënt niet bestaat, is ook de ideale huisvesting niet gevonden.

Onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg

Veel aandacht is er op het symposium voor de wijze waarop de afdeling vandaag de dag invulling geeft aan onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg.



Het onderwijs is tegenwoordig niet alleen gericht op kennisoverdracht en vaardigheidstraining, maar ook op de attitudevorming van de student ten opzichte van het vak en van de patiënt.



Het wetenschappelijk onderzoek heeft een sterke ontwikkeling doorgemaakt en staat hoog aangeschreven. Met het onderzoek naar de achtergronden van ADHD, autisme, depressies en de behandeling ervan loopt de afdeling landelijk en internationaal voorop.



De patiëntenzorg profiteert volop van de onderzoeksresultaten. De patiëntenzorg voor kinderen is goed geborgd in de samenwerking met Karakter, het expertisecentrum voor zorg en kennis rond complexe kinder- en jeugdpsychiatrie.

 

Meer nieuws

  • Medewerkers
  • Intranet