Mindfulnesstherapie kan een waardevolle aanvulling zijn op de zorg voor mensen met een chronische darmontstekingsziekte (IBD). In een onderzoeksproject van Anne Speckens, Loes Nissen, Milou ter Avest en Marloes Huijbers onderzochten we de effecten van MBCT op psychische klachten, welzijn en slaapkwaliteit.
De resultaten zijn duidelijk: deelnemers ervaren minder stressklachten, meer zelfcompassie en een betere slaapkwaliteit. Daarnaast lijkt de interventie kosteneffectief. Patiënten benadrukken vooral het belang van flexibiliteit, zoals online deelname of tijdelijk minder thuisbeoefening bij hoge ziektelast.
In de praktijk blijkt de bekendheid van MBCT binnen de IBD-zorg nog beperkt. Het vervolgproject binnen het Preventieprogramma richt zich daarom op kennisverspreiding en op het creëren van duidelijkheid over waar en hoe mindfulnesstherapie het best kan worden geïmplementeerd.
Het onderzoek is uitgevoerd in samenwerking met vier ziekenhuizen:
• Radboudumc
• Jeroen Bosch Ziekenhuis
• Canisius Wilhelmina Ziekenhuis
• Rijnstate
Daarnaast werkten we samen met het Donders Institute for Brain, Cognition, and Behaviour Sleep & Memory Lab, UMCG en patiëntenvereniging Crohn & Colitis NL.
Meer lezen via ZonMw: Mindfulnesstherapie voor patiënten met een chronische darmontsteking
Donderdag 19 maart: actiedag in Radboudumc
De vakbonden voor medisch specialisten zijn niet tevreden over de voor hen gemaakte afspraken in het cao-akkoord. Daarom organiseren zij op donderdag 19 maart een actiedag in het Radboudumc. Er wordt op meerdere afdelingen gewerkt alsof het weekend is: dan wordt er minder zorg verleend.
We troffen voorbereidingen om de patiëntveiligheid te waarborgen en het ongemak voor patiënten tot een minimum te beperken.
Wat betekent dit voor u? Lees meer op: Vakbonden LAD en FBZ organiseren actiedag in Radboudumc.