Wat is een EUS-geleide gastrojejunostomie?
EUS-geleide gastrojejunostomie is een behandeling die via een kijkonderzoek wordt gedaan in de maag en dunne darm. De arts maakt een nieuwe verbinding tussen de maag en de dunne darm. Dit gebeurt met een speciaal buisje (een stent), dat beide delen met elkaar verbindt. De behandeling bestaat uit 2 fases. Deze kunnen tegelijk worden gedaan of met een paar dagen ertussen.
lees meerWat is een EUS-geleide gastrojejunostomie?
EUS-geleide gastrojejunostomie is een behandeling die via een kijkonderzoek wordt gedaan in de maag en dunne darm. De arts maakt een nieuwe verbinding tussen de maag en de dunne darm. Dit gebeurt met een speciaal buisje (een stent), dat beide delen met elkaar verbindt.
De behandeling bestaat uit 2 fases. Deze kunnen tegelijk worden gedaan, of met een paar dagen ertussen.
Fase 1: Plaatsen van een sonde
Tijdens de behandeling plaatst de arts een sonde in de dunne darm en een sonde in de maag.
Fase 2: Aanleggen van een gastrojejunostomie
Het doel van deze behandeling is om een verbinding te maken tussen de maag en het jejunum (een deel van de dunne darm). Dit wordt gedaan als de uitgang van de maag verstopt is. Door deze nieuwe verbinding kan voedsel weer van de maag naar de dunne darm gaan. Zo kan de patiënt weer eten en voedingsstoffen binnenkrijgen.
Contact
Endoscopie Centrum
Telefoonnummer 024-361 41 89
De behandeling
Sedatie (verdoving)
De behandeling gebeurt op het Endoscopie Centrum met diepe sedatie (PSA) of narcose. Hier leest u meer over de sedatie.
naar paginaVoor de behandeling
Voor de behandeling moet uw maag leeg zijn: eet of drink 6 uur vooraf niet. Heeft u klachten of gebruikt u medicijnen, laat het ons weten.
lees meerTijdens de behandeling
Tijdens de voorbereiding krijgt u een infuus. Tijdens de behandeling slaapt u. De behandeling duurt ongeveer 60 minuten.
lees meerTijdens de behandeling
Een verpleegkundige of medisch assistent haalt u op uit de wachtruimte. Zij stellen u een paar vragen en plaatsen een infuus. U krijgt ook een blauw jasje aan.
Bent u al opgenomen in het ziekenhuis? Dan heeft u al een infuus en draagt u al het blauwe jasje. U wordt dan in uw bed naar het Endoscopie Centrum gebracht.
De behandeling
Een Physician Assistant of Sedatie Praktijk Specialist haalt u op uit de voorbereidingsruimte. In de behandelkamer sluiten we u aan op apparatuur die uw hartslag, ademhaling, bloeddruk en zuurstof meet.
Wij vragen u uw kunstgebit of losse tanden uit te doen. Wij stellen het op prijs als u uw eigen gebittenbakje meeneemt.
U krijgt eenmalig antibiotica.
Voor de behandeling controleert het team uw gegevens. Dit heet een time-out procedure. U kunt dan zelf ook nog vragen stellen.
U ligt tijdens de behandeling op een röntgentafel op uw linkerzij met uw linkerarm naar achteren. We verdoven uw keel met een spray. Deze verdoving maakt uw keel tijdelijk gevoelloos en zorgt ervoor dat u minder snel moet kokhalzen. Met een bijtring tussen uw kaken beschermen we uw gebit en de endoscoop. Daarna krijgt u via het infuus een slaapmiddel.
Als u slaapt, brengt de arts een slang via uw mond in uw slokdarm, maag en soms in de dunne darm. Via de maag bekijken we de dunne darm. We gebruiken een lichtblauwe vloeistof om de darm goed te kunnen zien. Hierdoor kan uw urine tijdelijk groen worden. Dit is onschuldig.
Daarna plaatsen we met een inwendige echo een buisje (stent) via de maag in de dunne darm. Dit zorgt voor een nieuwe doorgang voor eten.
Tijdens de behandeling blazen we koolzuurgas in, zodat we de slokdarm, maag en twaalfvingerige darm goed kunnen bekijken. U kunt hiervan moeten boeren.
Het onderzoek duurt ongeveer 60 minuten.
Na de behandeling
Na de behandeling blijft u 30 minuten op de uitslaapkamer. Meestal blijft u nog 1 nacht in het ziekenhuis slapen. U kunt een opgeblazen gevoel hebben. Eet eerst niets, daarna vloeibaar en bouw het langzaam op.
lees meerNa de behandeling
Na de behandeling brengen een Physician Assistant of Sedatie Praktijk Specialist en een verpleegkundige u naar de uitslaapruimte. Daar blijft u ongeveer 30 minuten om bij te komen. We controleren daar uw bloeddruk, hartslag en zuurstof. Meestal blijft u daarna één nacht op de verpleegafdeling in het ziekenhuis. Dit bespreekt de arts met u.
Na het onderzoek kunt u een opgeblazen gevoel in uw bovenbuik hebben. Dit komt door het koolzuurgas dat we gebruiken tijdens de behandeling. Het kan ook zijn dat u boeren en winden moet laten.
Voeding na de behandeling:
- De eerste 3 uur mag u niets eten of drinken. Daarna mag u beginnen met heldere dranken, zoals water, thee, limonade, appelsap, bouillon of zwarte koffie.
- Na 24 uur mag u voorzichtig beginnen met dik vloeibaar eten.
- Na 48 uur mag u weer rustig proberen normaal te eten. Neem kleine hapjes, kauw goed en drink tijdens het eten.
Heeft u een verstopping van de stent? Eet dan alleen fijngemalen voeding.
Voeding die verstopping kan geven:
- Groenten met veel vezels, zoals zuurkool, snijbonen, boerenkool, asperges, tuinbonen, taugé, bleekselderij, champignons en rauwkost
- Peulvruchten, zoals bruine bonen en kapucijners
- Noten
- Fruit, zoals sinaasappel, grapefruit en stukjes appel
- Taai of draderig vlees
Uitslag
Er volgt een vervolgafspraak met uw behandelend arts.
Mogelijke complicaties
Soms kunnen er na de behandeling problemen ontstaan. Bij 10 tot 30 van de 100 mensen die deze behandeling krijgen, kunnen problemen optreden.
lees meerMogelijke complicaties
Soms lukt het niet om de stent te plaatsen of is het niet veilig. De maag-, darm-, leverarts (MDL-arts) kan dan besluiten om te stoppen met de behandeling. Soms beslissen de MDL-arts en de chirurg dat een operatie nodig is. Het kan ook gebeuren dat de stent goed zit, maar dat u toch klachten houdt. Bij 10 tot 30 van de 100 mensen die deze behandeling krijgen, kunnen problemen optreden, zoals:
- Buikpijn na het plaatsen van de stent.
- Lekkage van de stent of een gaatje in de darm.
- Een infectie in de buik.
- Een bloeding tijdens of na de behandeling.
- De stent kan verstopt raken of verschuiven. U kunt dan weer klachten krijgen zoals misselijkheid, braken of niet kunnen eten.
- Problemen met ademhaling of hart door het roesje.
- Soms kan het zijn dat u door een probleem geopereerd moet worden of een kijkonderzoek via de mond moet krijgen (gastroscopie) om te kijken wat er aan de hand of het probleem op te lossen.
De MDL-arts bespreekt deze risico’s vooraf met u.
Wanneer contact opnemen?
Neem contact op als u in de week na het onderzoek één van deze klachten krijgt:
- Steeds meer buikpijn of plotselinge erge pijn
- Koorts hoger dan 38,5 graden
- Bloed bij de ontlasting of zwarte ontlasting
- Bloed braken
Bel van maandag tot en met vrijdag (bereikbaar tussen 08.00-12.00 uur en tussen 14.00-16.00 uur) het Endoscopie Centrum: (024) 361 41 89.
’s Avonds, ’s nachts en in het weekend (eerste 7 dagen) kunt u bellen met de verpleegafdeling Maag-, Darm- en Leverziekten: (024) 361 34 38 en vraag naar de arts van dienst.
Vanaf dag 8 na de behandeling kunt u contact opnemen met uw huisarts.
Meer informatie
Naar uw afspraak
Bezoekadres
Radboudumc hoofdingang
Geert Grooteplein Zuid 10
6525 GA Nijmegen
Routebeschrijving
Endoscopie Centrum (EC)
Het Endoscopie Centrum is onderdeel van de afdeling Maag,- Darm- en Leverziekten (MDL).
naar pagina
Afdeling Maag-, Darm- en Leverziekten
Wij zijn gespecialiseerd in alle ziekten, behandelingen en onderzoeken aan het spijsverteringsstelsel.
naar pagina