Sluiten

Na de behandeling

Heeft u een roesje gehad? Dan gaat u na de behandeling naar de zorgruimte. Daar blijft u tot u weer goed wakker bent.

Als het goed met u gaat, mag u weer eten en drinken. Daarna wordt het infuus verwijderd en mag u naar huis. Dit is meestal na 30 tot 45 minuten. Door het roesje kunt u nog suf zijn. Daarom mag u de eerste 12 uur na de behandeling niet zelf autorijden, fietsen of met het openbaar vervoer reizen.

Zorg dat iemand u ophaalt bij het Endoscopie Centrum en naar huis brengt. U mag de afdeling niet alleen verlaten.

Patiëntenzorg Behandelingen Sigmoïdoscopie met endo-sponge plaatsing of wissel

Wat is een sigmoïdoscopie met endo-sponge plaatsing of wissel?

Bij een sigmoïdoscopie met endo-sponge wordt een zachte spons in een holte naast de endeldarm geplaatst. Soms wordt de spons vervangen. Dan haalt de arts eerst de oude spons weg. Door een ziekte of operatie kan er een holte ontstaan naast uw endeldarm. Deze plek geneest soms niet goed vanzelf. De endo-sponge helpt bij het genezen.

lees meer

Sluiten

Wat is een sigmoïdoscopie met endo-sponge plaatsing of wissel?

Bij een sigmoïdoscopie met endo-sponge wordt een zachte spons in een holte naast de endeldarm geplaatst. Soms wordt de spons vervangen. Dan haalt de arts eerst de oude spons weg.

Door een ziekte of operatie kan er een holte ontstaan naast uw endeldarm. Deze plek geneest soms niet goed vanzelf. De endo-sponge helpt bij het genezen.

De arts brengt de spons via een dunne slang (endoscoop) via de anus in de holte. Aan de spons zit een slangetje dat is verbonden met een vacuümpot. Via dit slangetje wordt vuil en vocht uit de holte weggezogen en opgevangen in de pot. Deze pot draagt u bij u. Door deze behandeling wordt de holte schoon en kleiner. Vaak is later nog een operatie nodig om de holte helemaal te sluiten.

De behandeling vindt plaats op de afdeling Endoscopie.


Contact

Endoscopie Centrum

Ma t/m vr van 08.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur.
Telefoonnummer 024-361 41 89

De behandeling


Voorbereiding

Voor deze behandeling is geen voorbereiding van de darmen nodig. Op de dag van het onderzoek moet u nuchter zijn als u een roesje (sedatie) krijgt. Dit is belangrijk om te voorkomen dat u zich verslikt.

lees meer

Sluiten

Voorbereiding

Voor deze behandeling  is geen voorbereiding van de darmen nodig.

Op de dag van de behandeling moet u nuchter zijn als u een roesje (sedatie) krijgt. Dit is belangrijk om te voorkomen dat u zich verslikt.

Dit betekent:

  • Vanaf 6 uur vóór de behandeling mag u niets meer eten.
  • Is uw behandeling na 14.00 uur? Dan mag u vóór 08.00 uur nog een licht ontbijt nemen, zoals:
    • een snee wit brood of een beschuitje
    • met een beetje jam (zonder boter)
    • met thee of zwarte koffie (zonder melk)

U mag nog wel heldere dranken drinken tot 2 uur vóór de behandeling. Heldere dranken zijn bijvoorbeeld:

  • water
  • limonade
  • frisdrank zonder prik
  • heldere bouillon (zonder stukjes)
  • appelsap of wit druivensap (zonder vruchtvlees)
  • thee of koffie zonder melk (maximaal 2 kopjes koffie)
  • heldere sportdranken

Heeft u toch gegeten kort voor de behandeling? Dan kunt u geen roesje krijgen.

Uw medische conditie

U heeft digitale voorlichting gehad en/of u bent op de pré-sedatie poli van het Endoscopie Centrum geweest. Daar zijn onderstaande vragen aan bod gekomen. Beantwoordt u één of meerdere van onderstaande vragen met ja en dit is niet besproken, neem dan contact met ons op.

  • Heeft u een afwijking aan uw hart of bloedvaten en moet u bij behandelingen vooraf antibiotica gebruiken?
  • Behandelt de trombosedienst u of gebruikt u een van de volgende bloedverdunnende medicijnen: acenocoumarol (Sintrom® of Sintrommitis®), clopidogrel (Plavix®, Grepid®), fenprocoumon (Marcoumar®), dipyridamol (Persantin®), rivaroxaban (Xarelto®), dabigatran (Pradaxa®) Edoxaban (lixiana®) of apixaban (Eliquis®), warfarine, prasugrel (Efiënt®)?
  • Heeft u een stoornis van de bloedstolling?
  • Heeft u suikerziekte?
  • Bent u allergisch voor bepaalde medicijnen/antibiotica?
  • Heeft u een pacemaker of een ICD (interne defibrillator)?
  • Heeft u het slaapapneu-syndroom en gebruikt u daarvoor een CPAP-apparaat voor de nacht? Als u kiest voor sedatie moet u deze meenemen. 

Heeft u de dagen voor de behandeling koorts of griep of heeft u in de afgelopen 6 weken voor de behandeling een longontsteking gehad of bent u hier nog van aan het herstellen? Geef dit dan zo spoedig mogelijk door aan het Endoscopie Centrum. Het kan zijn dat we uw behandeling moeten verplaatsen totdat u volledig hersteld bent.

Overige bloedverdunners

De bloedverdunnende medicijnen Ascal®, Acetylsalicylzuur of Carbasalaatcalcium mag u gewoon blijven gebruiken.


Dag van de behandeling

Op de dag van de behandeling kunt u zich melden bij de receptie van het Endoscopie Centrum, route 763. Wij vragen u om op tijd aanwezig te zijn.

lees meer

Sluiten

Dag van de behandeling

Op de dag van de behandeling kunt u zich melden bij de receptie van het Endoscopie Centrum, route 763. Wij vragen u om op tijd aanwezig te zijn. Dan hebben wij voldoende tijd om de behandeling voor te bereiden. Reken ongeveer 15 minuten extra om te parkeren en naar onze afdeling te lopen.

Bel op tijd als u verhinderd bent. Wij maken dan, als dat mogelijk is, meteen een nieuwe afspraak.
Het secretariaat van het Endoscopie Centrum is bereikbaar tijdens kantooruren via telefoonnummer (024) 361 41 89

Sedatie

Bij een behandeling met sedatie krijgt u medicijnen waardoor u slaperig wordt en minder pijn voelt. Dit wordt ook wel een ‘roesje’ genoemd.

Endoscopische behandeling met anesthesie

Soms wordt de behandeling met anesthesie gedaan. Dit is dan met u besproken. 

Hier leest u meer over de gang van zaken bij endoscopisch onderzoek met anesthesie op het Endoscopie Centrum met PSA: Procedurele Sedatie en Analgesie (diepe sedatie) of narcose. 


De behandeling

De arts plaatst/vervangt de spons via een slang. Deze spons wordt aangesloten op een vacuümpot. Het onderzoek en plaatsing duurt 15 tot 30 minuten

lees meer

Sluiten

De behandeling

Een verpleegkundige of medisch assistent haalt u op uit de wachtruimte. Samen neemt u een korte checklist door. Daarna krijgt u een infuus. U gaat vervolgens op een bed liggen en doet uw onderkleding uit. U wacht daar tot u wordt opgehaald. Komt u vanaf de verpleegafdeling? Dan wordt u in bed naar het Endoscopie Centrum gebracht.

Ongeveer 1,5 uur vóór de behandeling maakt de verpleegkundige de plakkers op uw been los en koppelt de vacuümpot los. Via het slangetje (drain) spuit de verpleegkundige een verdovende vloeistof (lidocaïne) in. Dit zorgt ervoor dat de spons loskomt. Daarna wordt het slangetje tijdelijk afgeklemd, zodat de vloeistof niet terugloopt en goed kan inwerken. Komt u van huis? Dan moet u eerder aanwezig zijn voor deze voorbereiding. Bent u opgenomen? Dan gebeurt dit op de afdeling.

De behandeling wordt uitgevoerd door een MDL-arts en twee verpleegkundigen. De arts gebruikt een dunne, buigzame slang (endoscoop). De arts verwijdert eerst de oude spons met een langzame trekkende beweging. Daarna bekijkt de arts de holte, spoelt deze schoon en zuigt vocht weg. Ook meet de arts hoe groot de nieuwe spons moet zijn.

Vervolgens haalt de arts de slang eruit en plaatst een buisje om de slang. De slang wordt glad gemaakt met gel en dan wordt de slang samen met het buisje in de holte geplaatst. De arts verwijdert de slang en laat het buisje achter. De nieuwe spons kan via het buisje naar de holte geschoven worden waar deze achterblijft. Hierna wordt het buisje verwijderd en controleert de arts met de slang of de spons goed zit.

Na het plaatsen wordt de spons weer aangesloten op de vacuümpot. Dit kan soms een onaangenaam gevoel geven. Het slangetje wordt met plakkers op uw been vastgemaakt.

Het is belangrijk dat u regelmatig controleert of de vacuümpot goed werkt. Zakt de blauwe lijn in de pot naar beneden? Dan is het vacuüm weg. Neem dan contact op met het Endoscopie Centrum. U krijgt hierover uitleg op de afdeling.

De behandeling duurt ongeveer 15 tot 30 minuten.


Na de behandeling

Na een roesje gaat u naar de zorgruimte tot u goed wakker bent. Daarna mag u eten, drinken en na 30-45 minuten mag u naar huis.

lees meer

Complicaties

Een endo-sponge plaatsing/wissel is een veilige behandeling. Toch kan er soms een probleem ontstaan. De spons kan bijvoorbeeld verschuiven en niet meer goed liggen. Ook kan de vacuümpot los raken.

lees meer

Sluiten

Complicaties

Een endo-sponge plaatsing/wissel is een veilige behandeling.Toch kan er soms een probleem ontstaan. De spons kan bijvoorbeeld verschuiven en niet meer goed liggen. Ook kan de vacuümpot los raken.

Heeft u vragen of problemen? Neem dan contact op:

Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur:
Endoscopie Centrum, telefoon: (024) 361 4189

’s Avonds, ’s nachts en in het weekend (tot 7 dagen na het onderzoek):
Afdeling Maag-, Darm- en Leverziekten, telefoon: (024) 361 34 38
Vraag naar de arts van dienst.

Meer informatie


Endoscopie Centrum (EC)

Het Endoscopie Centrum is onderdeel van de afdeling Maag,- Darm- en Leverziekten (MDL).

naar pagina

Naar uw afspraak

Ingang: Hoofdingang
Route: 763, zone D1

bekijk route

Sluiten

Naar uw afspraak

Bezoekadres

Radboudumc hoofdingang
Geert Grooteplein Zuid 10
6525 GA Nijmegen

Routebeschrijving

Reis naar Geert Grooteplein Zuid 10
Ga naar binnen bij: Hoofdingang
Volg route 763, zone D1